4 Ocak 2017 Çarşamba

SİNEKLERİN TANRISI / WILLIAM GOLDING'I OKUDUNUZ MU?

             
            Uzun zamandır elimde sürünmek zorunda kaldı zavallım,ama bir sabah uyandım ve karar verdim: "Seni bitireceğim oğlum!" Okurken çok zevk aldığımı söyleyemem. Aslında içeriğinde sembolik ögeler bulunan eserleri okumayı severim.Ama bu kitabı nedense cok sevemedim. Ancak kitabı bitirdikten sonra sonsöz bölümünü mutlaka okuyun derim.Ama sakin kitabi okumadan önce bu kismi okumayin, çünkü o kadar güzel anlatilmis ki kitap; kitabi okumaniza gerek kalmadigini düsünebilirsiniz.
          Eser Türkiye Is Bankasi Kültür Yayinlarindan çıkmis ve Ingilizce  aslından çevirisini Mina Urgan yapmış. Dili çok akıcı. Rahatlıkla okunabilecek bir kitap.
Kitap Nobel Edebiyat Ödülü almış. Modern Klasik yapitlardan. Bu açıdan mutlaka okuması gerekir diye düsünüyorum. Kitap, başlangıçta bir çocuk kitabı diye düşünülse de öyle değil. Hatta R. M. Ballantyne'nin "Mercan Adası" kitabının çagdaş bir uyarlaması sanılmıstır. Konularına bakıldığın da  çok farklı oldukları anlaşılır.
         Kitapta altı çizilebilecek çok cümle bulamadım ama sonsöz  kısmında altı çizilebilecek çok cümle ve parağraf var. Bir gün bunları bir derlemek istiyorum. 
         Bakalım atom çağının çocukları  yeryüzündeki cenneti simgeleyen bu adayi nasil bir ceheneme çeviriyorlar? İyi okumalar...